K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil, má se však za to, že v pozadí je sektářské násilí. První oficiální bilance libanonského ministerstva zdravotnictví hovořila o 27 mrtvých a 358 zraněných.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura AP, způsobily exploze velké materiální škody. Mrtvá těla zůstala ve spálených autech před tripoliskou mešitou al-Takwa, kde vybuchla první nálož. Výbuchy vážně poničily široké okolí; druhá exploze způsobila rozsáhlé škody na obytných domech ve čtvrti Mína.

První výbuch zasáhl věřící, kteří odcházeli po pátečních modlitbách z mešity al-Takwa.

První výbuch zasáhl věřící, kteří odcházeli po pátečních modlitbách z mešity al-Takwa.

FOTO: Omar Ibrahim, Reuters

Dnešní výbuchy následovaly týden po pumových útocích v Bejrútu, kde sebevražedný atentátník ve svém automobilu odpálil nálož a zabil 27 lidí.

V pozadí sektářského násilí jsou spory mezi sunnitskou většinou a šíitskou sektou alávitů, k níž se hlásí rodina syrského prezidenta Asada.

Dvojice výbuchů zabila nebo zranila téměř 400 lidí.

Dvojice výbuchů zabila nebo zranila téměř 400 lidí.

FOTO: ČTK/AP

Libanonská armáda dnes oznámila, že její vojáci zadrželi na severovýchodě země nákladní automobil s "velkým množstvím" plynových masek. Vůz objevili nedaleko syrských hranic. Zda do Sýrie směřoval, není z dostupných zpráv jasné.

Média spekulují, že náklad může souviset s informacemi o údajném středečním chemickém útoku na předměstí syrského hlavního města Damašku. Podle syrské opozice při něm zahynulo až 1700 lidí. Syrský režim odmítá, že by jeho jednotky použily chemickou munici.