Oznámení s nadšením přivítaly statisíce lidí, kteří proti Mursímu protestují v ulicích Káhiry. Mansúr by měl přísahu složit už ve čtvrtek.

Plán politického přechodu podporovaný armádou zahrnuje krátké období dočasné vlády, po němž budou následovat prezidentské a parlamentní volby, uvedla MENA. Nově vytvořený výbor by měl přezkoumat současnou ústavu.

ČTĚTE TAKÉ
Násilí v Egyptě pokračuje i po převratu

Oznámení následovalo po jednání šéfů armády, kteří dali do středečního odpoledne ultimátum politikům k nalezení východiska z politické krize v zemi. To se nepodařilo.

Demonstranti na náměstí Tahrír oslavují oznámení armády.

Demonstranti na náměstí Tahrír oslavují oznámení armády.

FOTO: Steve Crisp, Reuters

Muslimské bratrstvo na sociálních sítích oznámilo, že se jedná o další armádní puč. Totéž prohlásil i Mursí, který vyzval k obnovení ústavy.

Ultimátum vypršelo v 16:30 SELČ

Armádní velitelé vystoupili ve středu večer, předtím jednali s představiteli opozice i církevními předáky a vzkazovali, že nemají čas na mediální výstupy, zatímco v 16:30 SELČ vypršelo ultimátum Mursímu, aby odstoupil.

Armáda oznámila, že Mursí již není prezidentem.

Armáda oznámila, že Mursí již není prezidentem.

FOTO: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

V Káhiře se mezitím shromáždily desetitisíce příznivců obou táborů. Stanice CNN s odkazem na vládní zdroj uvedla, že se městem ve středu navečer přesouvala těžká vojenská technika včetně tanků. Vojáci prý pochodovali před jedním z prezidentských paláců. Před prezidentskými úřady vojáci rozmístili ostnaté dráty, dodala BBC.

Video

Expirované video

Zaplněné náměstí Tahrír. Zdroj: Reuters

Muslimské bratrstvo, z jehož řad Mursí vzešel, zase informovalo, že není známo, kde se prezident nachází.byl prý převezen na neznámé místo.

Vládní oponent s židlí a nožem v rukou stojí proti davu příznivců prezidenta Mursího.

Vládní oponent s židlí a nožem v rukou stojí proti davu příznivců prezidenta Mursího.

FOTO: ČTK/AP

Je to puč, říká mluvčí

Prezident po vypršení ultimáta na své facebookové stránce uvedl, že se pokusí zformovat širší koalici národního smíření. Odstoupit nechce.

Muž protestující proti Mursího vládě v Káhiře

FOTO: ČTK/AP

„Řekněme si přímo, o co jde. Jde o puč,” kontroval jeden z Mursího poradců. Podle agentury AFP už armáda prezidentovi zakázala vycestovat z Egypta a podobný zákaz se vztahuje i na některé další přední představitele Muslimského bratrstva.

Mursího příznivci v Káhiře

Mursího příznivci v Káhiře

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

Egyptský prezident Muhammad Mursí (na autě vlevo) s ministrem obrany Abdalem Fatahem Sisim

Egyptský prezident Muhammad Mursí (na autě vlevo) s ministrem obrany Abdalem Fatahem Sisim

FOTO: Reuters

Mursí, první přímý volený a islamistický prezident Egypta, je ve funkci rok. Od víkendu jeho vláda čelí největším demonstracím od revoluce před dvěma lety. Zahynulo při nich nejméně 39 lidí. Mursí výzvy k odstoupení odmítá, tvrdí, že je připraven prolít vlastní krev. Totéž prohlásilo i velení armády.