Armáda podle listu Financial Times uvedla, že dává politikům 48 hodin na to, aby splnili požadavky demonstrantů nebo aby nastínili plán cesty z krize, která ochromuje egyptskou společnost. Egyptem už týden zmítají protesty při příležitosti prvního výročí nástupu Muhammada Mursího do čela země.

"Jestliže požadavky národa nebudou splněny ve stanovené lhůtě, pak armáda předloží rozvrh politických opatření, na jejichž splnění pak dohlédne," vzkázal Mursímu ministr obrany Abdal Fatah Sisi, který také velí ozbrojeným složká.

Národ podle Sisiho vyjádřil jednoznačně svou vůli a jakékoli prodlevy jen prohloubí politický rozkol. Na káhirském náměstí Tahrír, kde je shromážděna opozice, se po Sisiho prohlášení rozlehl jásot. Sisi řekl, že nedělní masové protesty, kterých se zúčastnilo na milión lidí, byly "velkolepé".

Mursí byl členem Muslimského bratrstva a právě to je terčem útoků. Podle svědků byla budova ústředí bratrstva v době útoku prázdná. Kanceláře Muslimského bratrstva se staly terčem protestujících už o víkendu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti už v neděli házeli zápalné láhve na sídlo Muslimského bratrstva v Káhiře. Zdroj. Reuters

Do ulic egyptských měst vyšly v neděli milióny Egypťanů na protest proti prezidentovi Muhammadu Mursímu, který před rokem nastoupil do úřadu. Lidé požadují odchod islamistů z vlády a vypsání nových voleb.

Odpůrci egyptského prezidenta Muhammada Mursího požadují jeho demisi.

Odpůrci egyptského prezidenta Muhammada Mursího požadují jeho demisi.

FOTO: Amr Abdallah Dalsh, Reuters

Při nedělních srážkách Mursího odpůrců s jeho příznivci přišlo podle agentury DPA o život nejméně 16 lidí a dalších 781 bylo zraněno.