Sdělovací prostředky o mračnu žravého hmyzu informují s poukazem na osmou morovou ránu známou ze Starého zákona. Patří k deseti božím trestům seslaným na egyptského faraona za to, že nechtěl propustit Izraelce z egyptského otroctví. Podobenství se připomíná také kvůli blížícímu se židovskému svátku Pesach, který začne 25. března a je připomínkou vyvedení Židů z Egypta.

Kobylky se do Izraele přesunuly z Egypta.

Kobylky se do Izraele přesunuly z Egypta.

FOTO: Amir Cohen, Reuters

Podle serveru ynetnews dorazilo v úterý večer a ve středu ráno několik hejn do oblasti Negevu. Zničení bramborového pole je hlášeno z Ramat Negevu. Do vzduchu už byla vyslána práškovací letadla, která mají postup kobylek zastavit.

Ministerstvo zemědělství v úterý odpoledne informovalo o prvním mračnu, které přiletělo z egyptského Sinajského poloostrova. Okamžitě nad ně vyslalo pozorovací letadlo.

Kobylky v Poušti Negev

Kobylky v Poušti Negev

FOTO: Amir Cohen, Reuters

Kobylky sleduje také Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Podle ní je předpověď pro Izrael a Jordánsko pro příští dny příznivá, jelikož se změnil směr větru.

Egypťany kobylky zneklidňují několik dní, v sobotu se dostaly až k jednomu z káhirských tržišť. Podle odhadů Egypt zaplavilo až 120 miliónů kobylek. Tamní ministerstvo zemědělství nedoporučilo občanům, aby se snažili kobylky odhánět ohni ze zapálených pneumatik, protože hrozí nebezpečí velkých požárů.