„Izraelská bojová proudová letadla narušila dnes (ve středu, pozn. red.) za soumraku náš vzdušný prostor a podnikla přímý útok na vědeckovýzkumné centrum,“ stálo v prohlášení syrských ozbrojených sil. Bombardováním byla poškozena nejen hlavní budova, ale i sousední objekty a parkoviště.

Syrská vládní média dodala, že „ozbrojené teroristické bandy,“ jak označuje Damašek rebely, se v minulosti několikrát neúspěšně pokoušely tento objekt dobýt. Syrští vzbouřenci přesto uvedli, že na centrum útočili právě oni.

Podle libanonských bezpečnostních zdrojů, západních diplomatů a syrských vzbouřenců byla při náletu zasažena kolona nákladních automobilů převážejících zbraně směrem k libanonské hranici. [celá zpráva]

Útok přišel v době, kdy Izrael dává stále hlasitěji najevo obavy, že se syrské rakety a chemické zbraně mohou dostat do rukou militantního šíitského hnutí Hizballáh, se kterým vedl v roce 2006 letní válku bez vítěze.

Syrské ministerstvo zahraničí si kvůli středečnímu útoku předvolalo šéfa mírové mise OSN na Golanských výšinách a předalo mu protest proti údajném izraelskému útoku na území Sýrie.

IzraelUSA odmítly zprávy o náletu komentovat, zpravodaj BBC na Blízkém východě Wyre Davies ale tvrdí, že i když žádná ze zpráv není ověřitelná, nebylo by překvapivé, kdyby Izrael zasáhl.

Moskva nálet odsoudila

Možný zásah Izraele v Sýrii znervóznil Moskvu. Ruské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž důrazně varuje nad porušováním Charty OSN.

"Jestliže se tato informace potvrdí, pak máme co do činění s nevyprovokovanými útoky na cíle na území svrchovaného státu. To nehorázně porušuje Chartu OSN a je to neakceptovatelné, ať už takový útok ospravedlňují jakékoliv motivy," citovala agentura Reuters z prohlášení.