Emmerson už dříve podle deníku The Guardian řekl, že takzvané zdvojené nálety, při nichž jsou napodruhé zasaženi lidé, kteří po prvním výbuchu přispěchají na pomoc zraněným, můžou být válečným zločinem.

Britský zpravodaj upozornil, že „exponenciální“ šíření bezpilotních strojů vyžaduje nastavení náležitého právního rámce podle mezinárodního práva. Při svém vyšetřování se zaměří na konkrétních 25 útoků v pěti zemích - Pákistánu, Afghánistánu, Jemenu, Somálsku a na palestinských územích.

Emmerson ale popírá, že by se zaměřoval jen na nálety vedené v uvedených oblastech USAIzraelem. Poznamenal, že technologie k nasazení bezpilotních strojů má 51 světových zemí.

Válka v právním vakuu

Emmerson posoudí šíři dopadů náletů na civilní obyvatelstvo a legálnost útoků v místech, kde OSN oficiálně neregistruje žádný válečný konflikt, jako například v pákistánském západním pohraničí. Svoji zprávu má Valnému shromáždění OSN podat v druhé polovině letošního roku.

Podle obhájců minimalizují nálety bezpilotních strojů počet civilních obětí, kritici je naopak označují za prostředky pro nezákonné zabíjení. Poukazují na stovky mrtvých civilistů po náletech cílících na aktivní radikály.

Podle britské nevládní organizace Úřad investigativní žurnalistiky zemřelo jen při náletech letounů CIA v Pákistánu v mezidobí 2004 - 2013 až 3 461 lidí, z toho 891 civilistů.