"Mnoho žen vypovědělo, že je ozbrojení muži napadli na veřejném místě nebo i doma. Znásilnění, jehož se často dopustí hned několik mužů, se odehrávalo v mnoha případech před ostatními členy rodiny," uvádí se ve zprávě. IRC získal také výpovědi o případech, kdy byly ženy a dívky uneseny, znásilněny, mučeny a pak zavražděny.

Syrské ženy a děti v uprchlickém táboře u tureckých hranic

Syrské ženy a děti v uprchlickém táboře u tureckých hranic

FOTO: Abdalghne Karoof, Reuters

Výbor upozorňuje, že mnoho případů zůstává neodhaleno, protože oběti, které přežily, mlčí. Bojí se msty, kdyby útočníky prozradily.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Syrská armáda podnikla nálety na okolí Damašku. Zdroj: Reuters

Dodává, že pro oběti znásilnění chybí lékařská i psychologická pomoc. Podle IRC mezinárodní pomoc naprosto nedostačuje za stále se prohlubující krize.

Syřanky suší prádlo v uprchlickém táboře u tureckých hranic

Syřanky suší prádlo v uprchlickém táboře u tureckých hranic

FOTO: Abdalghne Karoof, Reuters

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je v zemích sousedících se Sýrií 600 000 uprchlíků. Očekává se, že do června jich bude přes milión. Na syrském území se pohybují další dva milióny lidí, kteří kvůli bojům utekli ze svých domovů. Miliónu lidí navíc hrozí hlad.

Syrská dívka nabírá vodu po dešti z cisterny v jordánském uprchlickém táboře

Syrská dívka nabírá vodu po dešti z cisterny v jordánském uprchlickém táboře

FOTO: Muhammad Hamed, Reuters

Zemi přitom postihly nejhorší zimní bouře za dvacet let, které dále zhoršují již tak těžkou situaci uprchlíků. Místy napadl sníh, jinde byly silné záplavy. Třeba v jednom táboře v libanonském údolí Biká nemělo žádné dítě syrských uprchlíků zimní oděv.