Podle agentury Reuters podepsal americký ministr obrany Leon Panetta příkaz k vyslání baterií a 400 vojáků k jejich obsluze. Stejný počet baterií poskytnou Německo a také Nizozemsko. [celá zpráva]

Všech šest baterií bude pod jedním velením NATO a všechny by měly být připraveny k akci do konce ledna. Na přesun a umístění amerických baterií je podle Pentagonu zapotřebí aspoň tří týdnů. O něco dříve by mohly být v Turecku nizozemské a německé baterie.

Odpalovací rampa se střelami Patriot

Odpalovací rampa se střelami Patriot

FOTO: fotobanka Profimedia

Turecko jako členský stát požádalo o ochranu NATO. [celá zpráva]

Jeho obavy z případného zásahu ze strany Sýrie vzrostly tento týden, kdy se objevila informace, že syrská armáda vypálila na pozice povstalců na severu Sýrie rakety Scud. [celá zpráva]

Ministři zahraničí států NATO se dohodli na vyslání raketové obrany do Turecka 4. prosince, ale detaily o tom, kolik jednotek který stát poskytne, se řešily až tento týden.

Rakety scud používal především Saddám Husajn.

Rakety scud používal především Saddám Husajn.

FOTO: fotobanka Profimedia

Německo, Nizozemsko a USA jsou jediné ze zemí aliance, které mají ve výzbroji poslední verzi Patriotů PAC-3. Mohou likvidovat jak letadla, tak rakety. Navádění je automatizované.

Syrská armáda popírá, že tento týden použila rakety Scud, ale generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl, že rozvědka má informaci, že rakety tohoto typu byly vypáleny. Rasmussen také předpověděl, že zhroucení režimu v Damašku se blíží a že je jenom otázkou času, kdy se to stane.

O pádu Asada začíná být přesvědčena i Moskva, která jej dosud podporuje.