"Kdyby se s akciemi systému Irone Dome obchodovalo na burze Nasdaq nebo na burze v Tel Avivu, pak by teď jejich hodnota mnohonásobně stoupla," řekl v rozhlasu ministr civilní obrany Avraham Dichter.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Největší raketový útok na Beer Sheva odvrátil systém Iron Dome.

ZDROJ: LiveLeak.com

Systém s pomocí radarově řízenými střelami vypalovanými z pěti pojízdných stanovišť sestřelil 421 z asi 1500 raket, které na Izrael vypálili palestinští radikálové z pásma Gazy od 14. listopadu do středečního příměří. Irone Dome měl devadesátiprocentní úspěšnost. Kvůli snížení nákladů byl aktivován jenom v případech, kdy rakety mířily na obydlené oblasti, proto je úspěšnost vyšší než podíl sestřelených raket na vypálených.

Raketa vypálená ze severu pásma Gazy na Izrael

Raketa vypálená ze severu pásma Gazy na Izrael

FOTO: Majdi Fathi , Reuters

V Izraeli zemřelo pět lidí včetně jednoho vojáka. Zraněno bylo několik desítek osob. Tři z obětí zahynuly v den, kdy protiraketová obrana nefungovala.

Systému Irone Dome se přisuzuje zásluha na tom, že palestinské rakety nezpůsobily vyšší ztráty. Tak také ušetřil peníze. Pozemní ofenzíva by podle vojenských odborníků stála denně 380 miliónů dolarů. Vyšší by byl na obou stranách i počet obětí. Podle zdravotníků v Gaze zahynulo při izraelských odvetných akcích 162 Palestinců, z toho více než polovina byli civilisté.

Izraelská antiraketa vypálena u Aškelonu

Izraelská antiraketa vypálená u Aškelonu

FOTO: Darren Whiteside , Reuters

Pět lekcí ze střetu 

List Financial Times zařadil systém, jeho výsledky a schopnost ušetřit životy na obou stranách mezi pět milníků konfliktu. Dalšími je například fakt, že se z hnutí Hamás stal významný regionální hráč, zatímco Mahmůd Abbás je odepsaná bezvýznamná postava. Zdůraznil také, že egyptský prezident Mursí prošel prvním velkým zahraničněpolitickým testem, když dokázal dojednat příměří.

Jako poslední klíčový bod zmiňuje, že Izrael se naučil, jak ukončit válku.