„Vypadalo to jako oblast demolic,“ popsal jeden západní zástupce snímky Parčínu pořízené satelitem minulý pátek.

O tom, že Íránci před příchodem inspektorů vyklízejí základnu, informovala MAAE už v březnu. Odklízecí práce stále pokračují, jak prokázaly satelitní záběry. Podle Reuters to jen posiluje podezření Západu, že Írán v souvislosti se svým jaderným programem tají jeho vojenský charakter.

Podle íránského vyslance při MAAE Alího Asghara Sultáního jsou podezření, že Írán narychlo něco uklízí „nepodložená“.

Vojenský komplex Parčín je v centru podezření Západu domnívajícího se, že Írán usiluje o jadernou bombu. Na základně se podle MAAE podnikají experimenty a testy naznačující vývoj jaderných hlavic. Agentury loni v listopadu také upozornila, že v Parčínu stojí od roku 2000 velká nádrž, v níž lze provádět pokusy s až 70 kilogramy vysoce explozivního materiálu.

Jednání pokračují

Írán podezření Západu odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program má pouze civilní účely. Stále ale není jisté, kdy inspektory do Parčínu pustí, přestože to v principu přislíbil. Šéf MAAE po návštěvě Teheránu minulý týden prohlásil, že doufá v brzkou konkrétní dohodu.

Mezinárodní jednání o íránském jaderném programu budou pokračovat v polovině června v Moskvě. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád už ale v televizi France 24 mezitím řekl, že nepředpokládá průlom.