"Kdyby nebyla Islámská republika přítomna v Sýrii, masakry civilistů by byly dvakrát horší," řekl agentuře ISNA generál Ka´ani, který je zástupcem velitele gard Kuds. Upřesnil i činnost íránských vojáků: "Fyzicky i jinými způsoby jsme zabránili mnoha dalším vraždám syrských civilistů."

Pozorovatel OSN si fotí oběti masakru

Pozorovatel OSN si fotí oběti masakru

FOTO: Reuters

Podle izraelského serveru Ynetnews, který o prohlášení informoval, ISNA později stáhla ze svých stránek toto prohlášení, které bylo jedním ze vzácných přiznání angažmá Íránu v Sýrii. Plynulo z něj, že v Sýrii nejsou jen poradci, o nichž se mluvilo už dříve, ale také bojové jednotky.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Syrská armáda zabila ve městě Hama nejméně 30 civilistů. Zdroj: Reuters

Izrael vidí Írán jako Asadova komplice

Na poslední dění reagoval izraelský premiér Netanjahu. V neděli otevřeně řekl: "Írán a Hizballáh jsou neoddělitelnou částí syrských masakrů a svět proti nim musí zasáhnout."

Pohřbívání obětí do masového hrobu ve městě Húlá

Pohřbívání obětí do masového hrobu ve městě Húlá

FOTO: Reuters

Přidal se k němu i ministr obrany Ehud Barak, podle něhož by Západ měl jednat okamžitě: "Masakr mužů, žen a dětí o víkendu spáchaný Asadovým režimem i  vraždy, které byly spáchány v Sýrii během posledního roku, si vyžadují globální zásah."

Oba masakr tvrdě odsoudili. Je to poprvé, co se od začátku syrského povstání takto otevřeně vyslovili nejvyšší izraelští představitelé.

Íránská reakce

Írán rovněž masakr odsoudil. "Útok byl podniknut s cílem vytvořit chaos a nestabilitu v Sýrii. Ti, kdož jej připravili, se pokoušejí zablokovat cestu k mírovému řešení," řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramin Mehmanparast.

Oběti masakru ve městě Húlá

Oběti masakru ve městě Húlá

FOTO: ČTK/AP

Podle něj je potřeba odhalit, kdo útok podnikl, sám ale rovnou řekl: "Jsem si jist, že zahraniční vměšování, teroristé a podezřelá opatření, která jsou namířena proti houževnatému syrskému lidu, selžou."

Ostřelování města si v pátek vyžádalo 108 obětí. Je mezi nimi 49 dětí a 34 žen, uvedla BBC. Zraněno bylo přes tři sta lidí, dodal server Ynetnews s tím, že obětí je za dva dny 116.

Pozorovatelé OSN u oběti masakru

Pozorovatelé OSN u oběti masakru

FOTO: Reuters

Kvůli masakru navštíví v pondělí Damašek zvláštní vyslanec OSN Kofi Annan, který se pokusil dojednat příměří, jež je ale v troskách. Město bylo pod dělostřeleckou palbou, což potvrdili i pozorovatelé OSN.

Poslední zprávy ukazují, že Sýrie se změnila v bojiště, kde se střetává nejen vláda s opozicí, ale jednotky a bojovníci z různých zemí. Konflikt stále více začíná působit jako boj mezi arabskými a tureckými sunnity a různými odnožemi šíitů podporovanými Teheránem.