V neděli byli zastřeleni dva prosyrští šejci, jejichž smrt je přičítána Hnutí pro budoucnost opozičního libanonského vůdce Saada Harírího, který je proti Asadovi. To vedlo k násilnostem, které trvaly celou noc. Po většinu doby bylo ve městě slyšet rachot střelných zbraní a exploze granátů.

Libanonští policisté u vraku auta zničeného při bojích

Libanonští policisté u vraku auta zničeného při bojích

FOTO: Sharif Karim , Reuters

Sunnité zapálili v ulicích barikády z pneumatik.

Sunnité zapálili v ulicích barikády z pneumatik.

FOTO: Mohamed Azakir, Reuters

Harírího příznivci zablokovali hlavní ulice, kde zapálili pneumatiky. Ohnivé barikády zlikvidovaly bezpečnostní síly. Klid nastal poté, co se byla v ohniscích napětí rozmístěna armáda.

Vrak auta v Bejrútu

Vrak auta v Bejrútu

FOTO: Mohamed Azakir , Reuters

Pohled na lidi shromážděné u budovy poškozené boji

Pohled na lidi shromážděné u budovy poškozené boji

FOTO: ČTK/AP

Je to poprvé, kdy boje motivované občanskou válkou v Sýrii zasáhly Bejrút. Pět obětí si vyžádaly v přístavu Tripolis nedávné střety mezi syrskými sunnity, odmítajícími Asada, a jeho alávitskými příznivci. [celá zpráva]

Libanonec na skútru míjí vyhořelé auto.

Libanonec na skútru míjí vyhořelé auto.

FOTO: ČTK/AP

Protisyrské nálady v Libanonu  jsou silné, protože po občasné válce v Libanonu byly v zemi syrské jednoty. Stáhly se až v roce 2005 po atentátu na otce Saada Harírího Rafika, který vyvolal silné protisyrské bouře. Spekulovalo se, že za atentátem stály syrské tajné služby, zřejmě jej ale spáchalo šíitské hnutí Hizballáh.

Poslední vývoj vyvolává obavy, aby Libanon opět neupadl do občanské války jako v sedmdesátých letech.