Paul Conroy byl podle BBC evakuován v pondělí s pomocí syrské opozice a osvobozenecké armády. Reuters uvedla s odvoláním na diplomatické zdroje, že v bezpečí je i Bouvierová.

Francouzský prezident v rozhovoru pro stanici BFM-TV nejdříve projevil uspokojení nad tím, že "zlý sen" už skončil. Bouvierové i všem novinářům vzkázal, že za smrt některých jejich kolegů jsou plně odpovědní syrští vládní představitelé. Později ovšem své tvrzení odvolal, informoval o tom server deníku Le Figaro, pro který Bouvierová pracuje. O jejím osudu tak nadále nejsou ověřené zprávy.

Video

Zraněná francouzská novinářka žádá o přerušení bojů v Sýrii, chce pryč (Reuters)

Některé zprávy přitom ještě v úterý ráno hovořily o neúspěchu akce Červeného půlměsíce osvobodit zraněné žurnalisty. Vozidla organizace se prý sice dostala na předměstí Homsu, zpátky ale odjížděla bez zajatců.

Při záchraně padlo 13 povstalců

Syrští opoziční aktivisté informovali, že Conroyova evakuace se uskutečnila za mimořádně dramatických okolností. Na jeho záchraně se podílelo 35 dobrovolníků z řad povstalců a 13 z nich při operaci zahynulo.

Do Homsu navíc podle úterní agenturní zprávy zamířila elitní obrněná divize syrské armády, kterou vede bratr prezidenta Bašára Asada Máhir.

Video

Zraněný fotograf Conroy žádá ze Sýrie o pomoc. Záběry z minulého týdne. Zdroj: Novinky/Reuters

Novináři byli zraněni minulou středu v Homsu během útoku, při němž zahynula také novinářka Marie Colvinová a francouzský fotograf Rémi Ochlik, vítěz jedné z kategorií letošního World Press Photo.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zastřelený fotograf krátce před smrtí vtipkoval s opozičními bojovníky (Reuters)

Zatímco francouzská novinářka utrpěla během útoků zlomeninu nohy, Conroy byl zasažen střepinou do dolní končetiny a žaludku.

V minulých dnech vypuklo nově ostřelování v několika syrských městech, jejichž následkem mělo přijít o život několik desítek lidí.