O exil pro Asada údajně usilují zejména arabské země, které by rády ukončily dlouhé krvavé boje v Sýrii. Během déle než deset měsíců trvajícího povstání tam podle OSN přišlo o život téměř pět a půl tisíce lidí.

"Podle našich informací jsou některé země ochotny ho (Asada) přijmout, pokud se rozhodne opustit Sýrii," citovala agentura Reuters vysokého představitele administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Údajně tak jsou ochotny učinit až tři země. Jednou z nich by mohly být Spojené arabské emiráty, evropské země prý možnosti poskytnout Asadovi azyl nakloněné nejsou.

Turecký prezident Abdullah Gül podle místních médií řekl, že Turecko by mohlo nabídnout azyl Asadově rodině. "Pokud o to budeme požádáni, pochopitelně to prozkoumáme," citovala jej dnes agentura AFP. Gül ale uvedl, že Turecko žádnou žádost v tomto smyslu neobdrželo.

Jednání o exilu by údajně mohla být součástí psychologických her, na jejichž konci má být pád syrského režimu. Ten navzdory sankcím zatím odmítá přistoupit na naléhání západních a arabských zemí ukončit násilí.

Evropské zdroje však upozorňují, že Asad zatím nenaznačil, že by na možnost svého odchodu ze země mohl přistoupit. Nezodpovězena zůstává i otázka jeho případné beztrestnosti, se kterou by zřejmě nesouhlasila syrská opozice ani mezinárodní organizace na ochranu lidských práv.