Právě v bazilice Narození Páně, v jejíchž místech se podle křesťanské tradice Ježíš Kristus narodil, se bude konat půlnoční mše. Sloužit ji stejně jako loni bude jeruzalémský patriarcha Fuád Tval.

Poutníci čekají před betlémskou bazilikou Narození Páně

Poutníci čekají před betlémskou bazilikou Narození Páně

FOTO: ČTK/AP

Ten už dorazil v čele tradičního procesí z Jeruzaléma a prohlásil: "Žádáme betlémské děťátko, aby nám dalo mír, který tak naléhavě potřebujeme, mír na Blízkém východě, mír ve svaté zemi, mír v srdcích a v našich rodinách.

"V Betlémě jsem poprvé a je to úchvatný pocit být během Vánoc tady, v místě Ježíšova zrození," řekl agentuře AP 49letý turista z Indie.

Palstinský řezbář s náboženskými figurkami ze dřeva u Betléma

Palstinský řezbář s náboženskými figurkami ze dřeva u Betléma

FOTO: Ammar Awad , Reuters

Betlém, ležící asi 20 kilometrů jižně od izraelského hlavního města Jeruzaléma, se o Vánocích těší pozornosti křesťanského světa. Izraelské ministerstvo cestovního ruchu očekává, že ho letos během svátků navštíví na 90 000 lidí, tedy stejně jako vloni.

Chorvatská poutnice v bazilice Narození Páně

Chorvatská poutnice v bazilice Narození Páně

FOTO: ČTK/AP

Betlém na okupovaném západním břehu Jordánu je v současnosti ze tří stran obklopen zátarasy, které postavil Izrael, aby zastavil útoky palestinských radikálů. Dvě třetiny z 50 000 obyvatel tvoří muslimové.