Palestinské radikální hnutí Hamás drželo Šalita více než pět let, nakonec ho vyměnilo za tisícovku palestinských vězňů, z nichž už se 477 dostalo na svobodu.

Zástupci izraelské armády, kteří byli přítomni na hranici Egypta s pásmen Gazy, rukojmí identifikovali, jedná se skutečně o Gilada Šalita. Armáda oficiálně potvrdila, že voják je živý a v dobrém zdravotním stavu. Šalitovi již bylo umožněno zavolat příbuzný. Po poledni se setkal s rodinou.

Vozy s palestinskými vězni u Ramalláhu

Vozy s palestinskými vězni u Ramalláhu

FOTO: Ammar Awad, Reuters

Ráno už vyrazila vozidla s palestinskými vězni na hraniční přechody.  V úterý bylo propuštěno 477 palestinských vězňů z celkového počtu 1027. Zbývajících 550 má být propuštěno do dvou měsíců.

Podle agentury Reuters jako první opustilo izraelská zařízení 27 palestinských vězeňkyň, z nichž většina má být propuštěna na západním břehu Jordánu. Izraelská vězeňská služba také autobusy přepravuje 96 vězňů z Kaciotu k palestinské věznici Ofer u Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Kolona s palestinskými vězni vyrazila z věznice Keciot

Kolona s palestinskými vězni vyrazila z věznice Keciot

FOTO: Reuters

Další kolony vozidel přepraví 334 vězňů na hraniční přechod mezi Izraelem, Egyptem a pásmem Gazy v Keret Šalomu.

Ujednání definitivně zpečetil v pondělí izraelský nejvyšší soud, když zamítl námitky proti propuštění některých z vězňů.

Palestinky na západním břehu Jordánu se radují z propuštění stovek vězňů z izraelských káznic.

Palestinky na západním břehu Jordánu se radují z propuštění stovek vězňů z izraelských káznic.

FOTO: Mohamad Torokman, Reuters

Mnoha Izraelcům ale vadí, že se na svobodu dostává tak velké množství lidí odsouzených většinou k dlouhým trestům za zabití Izraelců. Jejich názor podporuje skutečnost, že příznivci Hamásu na západním břehu Jordánu už manifestují za další únosy vojáků a pokračování teroristických akcí, informuje server Haaretz.

Unesený izraelský voják Gilad Šalit na nedatovaném obrázku

Unesený izraelský voják Gilad Šalit na nedatovaném obrázku

FOTO: Reuters

Šalit byl unesen v půlce roku 2006, když palestinské komando proniklo tunelem pod hranicemi s pásmem Gazy na izraelskou základnu. Od té doby byl vězněn. Izrael jej nedokázal osvobodit, protože nezjistil, kde se nachází, ačkoliv podnikl několik vpádů do pásma Gazy.

Rodina uneseného vojáka Gilada Šalita

Rodina uneseného vojáka Gilada Šalita

FOTO: Reuters/Nir Elias

Palestinci i Izrael připravují pro své propuštěné velké uvítací ceremonie za účasti vysokých představitelů. Izrael prohlásil hraniční přechody a věznice, zapojené do procesu transferu vězňů, za uzavřené vojenské zóny.

Šalitova rodina je na vojenské základně u Tel Avivu, kam bude osvobozený mladík převezen.