Exploze nastala západně od města Aríš u egyptské hranice s pásmem GazyIzraelem. Podle svědků šlehaly z místa výbuchu plameny až do výše 15 metrů.

Od letošního února je to podle agentury AFP už šestý útok na tento plynovod, jehož dodávky musely být kvůli poškození opakovaně přerušeny. Několika pokusům o útok se kromě toho podařilo zabránit. Naposledy byli 16. srpna čtyři muži zatčeni, když se chystali vyhodit do vzduchu terminál u Aríše.

Egypt minulý měsíc posílil svou policejní a vojenskou přítomnost na Sinaji s cílem plynovod lépe zabezpečit.

Egypt pokrývá ze 43 procent spotřebu zemního plynu v Izraeli, kde se z tohoto energetického zdroje vyrábí 40 procent elektřiny.

Neznámí ozbrojenci v úterý brzy ráno provedli sabotáž na plynovod v egyptském městě Aríš.

Neznámí ozbrojenci v úterý brzy ráno provedli sabotáž na plynovod v egyptském městě Aríš.

FOTO: fotobanka Profimedia

Do Jordánska proudí tímto plynovodem denně 6,8 miliónu kubíků plynu, což je 80 procent národní potřeby pro výrobu elektřiny.

Nová egyptská vláda rozhodla o revizi všech dohod o dodávkách plynu do Izraele a prošetření kontroverzních kontraktů o prodeji plynu židovskému státu, podepsaných před svržením režimu prezidenta Husního Mubaraka letos v únoru.

Egypt byl první arabskou zemí, která uzavřela s Izraelem mírovou smlouvu v roce 1979. Následovalo ho, v roce 1994, už jen Jordánsko. Nová vláda v Káhiře dala najevo , že nemá v úmyslu mírovou smlouvu s Izraelem zrušit, premiér Isám Šaraf ale 15. září prohlásil, že není nedotknutelná a mohla by se změnit.