Nejvíce příznivců uznání palestinského státu je v Egyptě (90 procent, proti devět procent) a v Číně (56 procent pro a devět proti), uvádí BBC.

Naopak k zemím, kde je odpor proti uznání Palestiny nejsilnější, patří USA (45 pro a 36 proti), Brazílie (41 pro a 26 proti), Indie (32 pro a 25 proti).

Tři země, které reprezentovaly Evropskou unii, zaujímají podle průzkumu podobné postoje: Francie (54 pro a 20 proti), Německo (53 pro a 28 proti) a Británie (53 pro a 26 proti).

V Rusku se pro uznání vyslovilo 37 procent obyvatel (proti 13 procent), ale každý druhý dotázaný nedal konečnou a jasnou odpověď nebo si myslí, že jeho země by se měla zdržet rozhodování o této otázce.

FOTO: ČTK

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že 23. září vznese v OSN požadavek na uznání palestinské státnosti v hranicích ze 4.června 1967, tedy na území západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma.
K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto své právo použít. USA ale předem avizovaly, že tak učiní.
Český premiér Petr Nečas při nedávné návštěvě Izraele naznačil, že ČR palestinskou samosprávu nepodpoří. [celá zpráva]