Demonstranti, Češi a Slováci žijící v Izraeli, přišli před památník s transparentem, který Dobeše v angličtině vyzýval, aby konečně Bátoru vyhodil z ministerstva. „Viděl, co je to Jad Vašem a ví, co to znamená,“ řekla novinářům jedna z protestujících s tím, že chtějí upozornit na antisemitismus a neonacismus v České republice.

Návštěvy památníku se zúčastnila delegace vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS), v níž byl i Dobeš. Když procházel kolem transparentu, podle demonstrujících jej nekomentoval.

Demonstrující proti úředníkovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi v Jeruzalémě

Demonstrující proti úředníkovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi v Jeruzalémě

FOTO: Dospiva Jakub, ČTK

Nečas později novinářům řekl: „Reagovat by měl především pan ministr Dobeš. Je to jeho úředník, je tam z jeho pověření.“ Zopakoval přitom svou dřívější větu, podle níž, pokud by Bátora byl jeho úředníkem, tak už by ve své funkci nebyl.

Demonstranty považoval za „nějaké studenty“

Dobeš Bátoru na nátlak TOP 09 odvolal z funkce šéfa personálního odboru, úředník s blízkými vztahy s Pražským hradem však na školství zůstal a to ve funkci zástupce ředitelky Dobešovy kanceláře.

Ministr ve čtvrtek na dotaz novinářů k demonstraci před památníkem uvedl: „Tak já se přiznám, že mě překvapila, protože jsem byl v úplně jiném rozpoložení.“ Na dotaz, zda by neměl nějak reagovat už vzhledem k místu protestu, uvedl: „Ne, rozhodně ne.“ Podle svých slov si připadal jako v jiném světě a demonstranty považoval za „nějaké studenty“.

Na připomínku Práva, že se Bátora účastnil spolu s dalšími pravicovými radikály semináře o českém antisemitismu, Dobeš odpověděl: „Pan Bátora se účastnil mnoha seminářů, protože se o historii zajímá. V jeho činech, v jeho projevech něco takového nevnímám.“

Nečas se v památníku Jad Vašem mimo jiné zúčastnil pietního ceremoniálu, v jehož rámci položil věnec obětem holokaustu.