Úder byl odvetou za bombový útok na noční klub v Berlíně, při kterém týž rok zahynuli dva američtí vojáci a který sponzorovala Libye. Americké letectvo při úderu zasáhlo Kaddáfího opevněné sídlo v Tripolisu Báb al-Azízíju.

Kaddáfí tehdy americkým novinářům ukázal obrázek mrtvého dítěte a tvrdil, že šlo o jeho adoptivní dceru. Diplomaté to tehdy popřeli, Kaddáfí na své verzi ale celou dobu trvá. V roce 2006 uspořádal vzpomínkovou akci u příležitosti 20. výročí její smrti. Mezi účinkujícími byli údajně americký zpěvák Lionel Ritchie nebo španělský tenor José Carreras.

Libyjští rebelové ale minulý týden při dobývání Báb al-Azízíje v jednom pokoji Kaddáfího domu našli plyšové hračky, rodný list na jméno Hana Kaddáfíová a fotku mladé ženy s arabským nápisem Hana na rubu. Ředitel jisté nemocnice v Tripolisu pak sdělil, že Hana u něj do příchodu povstalců pracovala jako chirurg, minulý pátek ale zmizela.

"Všichni Libyjci od začátku vědí, že je to lež"

Švýcarští činitelé v úterý uvedli, že Hanino jméno se letos krátce objevilo na seznamu švýcarské vlády se jmény libyjských představitelů, které měly postihnout sankce, rychle ale bylo odstraněno. Mluvčí švýcarské diplomacie Adrian Sollberger řekl, že seznam byl přepracován, aby odpovídal sankcím uvaleným OSN. To, zda na něm osoba toho jména byla, ale sdělit odmítl.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Povstalci vyplenili Kaddáfího venkovský dům nedaleko Tripolisu

Mnoho Libyjců se podle AP domnívá, že Hana nikdy zabita nebyla. "Všichni Libyjci od začátku vědí, že je to lež," řekl libyjský diplomat při OSN v Ženevě. Někteří míní, že Kaddáfí chtěl tvrzeními o Hanině smrti před 25 lety a o úmrtí svého syna Sajfa Araba při květnovém úderu Severoatlantické aliance v Tripolisu vyvolat soucit a nenávist vůči Západu.

AP však uvedla, že dospívající dívka uváděná v legendě jako Kaddáfího dcera Hana se objevuje i na dvou fotografiích z 90. let minulého století.

Nejmenovaný mluvčí britské mezinárodní vzdělávací a kulturní organizace British Council pak potvrdil, že v její tripoliské odbočce se v roce 2007 a v roce 2009 dívka s tímto jménem učila anglicky. V Libyi se údajně tehdy rozšířil názor, že šlo o jinou dceru, adoptovanou Kaddáfím po Hanině smrti a pojmenovanou stejně jako ona. V zemi jde prý o běžnou praxi, jak uctít památku zemřelého dítěte.

Kaddáfí má sedm synů, dceru a dvě adoptivní děti, z nichž jedním je Hana.