Podle některých zpráv projíždějí ulicemi okrajových čtvrtí Tripolisu povstalci ozbrojení lehkými zbraněmi a bojují s vládními silami. Vlastníci mobilních telefonů v Tripolisu dostali textovou zprávu od vlády, která je vybízí, aby "vyšli ven na náměstí a ulice a eliminovali ozbrojené agenty" protirežimních sil. Napsaly to tiskové agentury.

Původní zprávy naznačovaly, že do hlavního města mohli dorazit povstalci z okolí. Agentura DPA však s odvoláním na očité svědky napsala, že jde o povstání přímo v Tripolisu, kterého se účastní obyvatelé nejméně tří čtvrtí města. Tito povstalci se prý snaží probojovat do centra metropole, z mnoha míst se ozývá střelba.

Také televizní vysílač povstalců oznámil, že obyvatelé čtvrti Tadžúra východně od centra Tripolisu vyhlásili svůj obvod za "osvobozenou zónu".

Granáty dopadají i u letiště

Podle agentury AP se bojuje také poblíž tripolského mezinárodního letiště. Slyšet je i dělostřelbu, pravděpodobně z minometů. Granáty dopadly i poblíž hotelu, kde sídlí zahraniční novináři.

Již dříve během dne bylo potvrzeno, že libyjští povstalci postupující k Tripolisu se zmocnili centra města Závíja, což je strategické místo vzdálené 40 kilometrů západně od Tripolisu. Jednotky Muammara Kaddáfího byly ale stále ve východních čtvrtích. Opozice rovněž nakrátko dobyla ropný přístav Briga, po několika hodinách se ale rebelové museli stáhnout z průmyslové části města. V noci na sobotu se boje přesunuly i do Tuniska, kde zůstal další z Kaddáfího ministrů, tentokrát ministr ropného průmyslu.

Podle tuniské armády se do Tuniska pokusila v autech dostat skupina ozbrojených mužů. Byli dopadeni v poušti na jihovýchodě Tuniska a při několikahodinové přestřelce s Tunisany několik lidí zemřelo nebo bylo zraněno. Ne všechny útočníky se ale podařilo zadržet a pátrání po nich pokračuje.

O dobytí Závíje povstalci hovoří od pátku. V sobotu se centrem města prošel redaktor agentury AP a sdělil, že náměstí je plné aut opozičních jednotek a také jejich bojovníků. Podaří-li se opozici město získat celé, bude to další významný krok k izolaci Kaddáfího. Těžší boje se odehrávají východně od Tripolisu, u města Zlitán. Tam opozice postupuje mnohem pomaleji, boje jsou krvavější a povstalci utrpěli velké ztráty.

Kaddáfího mluvčí v pátek popíral zprávy o postupu opozice v Závíji a tvrdil, že jak toto město, tak Zlitán jsou stále v rukou Kaddáfího sil.

Opozice rovněž uvedla, že po několikadenních bojích dobyla průmyslovou zónu Brigy a získala kontrolu nad celým městem. Velitel povstaleckých sil ale po několika hodinách oznámil, že se jeho jednotky musely z této části města zase stáhnout. Z pozic v přístavu, který leží východně od Tripolisu a jsou v něm klíčová ropná zařízení, je vyhnalo intenzivní bombardování ze strany Kaddáfího jednotek.

V pátek z Tripolisu uprchl někdejší premiér Abdas Salám Džallúd. Podle agentury AFP utekl i s rodinou a přidal se na stranu opozice. V Tunisku zůstal také ministr ropného průmyslu Umrán Abúkráa. V červnu zastupoval Libyi na jednání Organizace zemí vyvážejících ropu. Převzal úřad po Šukrím Ghaním, který rovněž opustil Kaddáfího řady a prohlásil, že sympatizuje s povstalci. Abúkráa byl podle tuniského zdroje agentury Reuters v Itálii a nyní dorazil do Tuniska. Do Libye se vrátit nehodlá.