Žádost bude generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi předána v den zahájení Valného shromáždění OSN v New Yorku, upřesnil Málikí.

USA ani Izrael s palestinským záměrem nesouhlasí. Palestinský stát podle nich může vzniknout jen jako výsledek mírových jednáních s Izraelem, nikoli jednostranným diplomatickým aktem. Palestinská žádost vzhledem k předpokládanému americkému vetu ale nemá šanci na schválení.

Mapa Izraele

Mapa Izraele

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Před podáním žádosti prý Palestince může odvrátit to, že Izrael přestane rozšiřovat osady v okupovaných částech západního břehu a nebude už dál stavět ve východním Jeruzalémě. K tomu se ale Izrael nemá.

V souvislosti s podáním žádosti se čekají masové demonstrace na okupovaných územích. Palestinské vedení se nechalo slyšet, že udělá vše proto, aby proběhly pokojně. Izrael se ale obává, že i ojedinělý násilný incident by mohl rozpoutat vlnu nekontrolovatelných střetů. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman minulou neděli palestinské předáky obvinil, že v souvislosti s chystaným podáním žádosti chystají "bezprecedentní krveprolití".