"Návrh rezoluce vyzývá ke krokům na podporu legitimních aspirací syrského lidu,“ řekl BBC britský velvyslanec Mark Lyall Grant. Připravený dokument odsuzuje systematické porušování lidských práv v Sýrii a požaduje okamžité ukončení násilí a volnou působnost humanitárních pracovníků. Text zdůrazňuje, že jediné řešení krize leží v rukou syrské vlády a lidu.

Přesto návrh vyvolal nesouhlas u některých členů Rady bezpečnosti. Ti se obávají, že je prvním krokem k vojenské intervenci. Nejsilněji se proti němu postavilo Rusko a podle dopisovatelů by mohlo návrh svým vetem smést ze stolu.

Britský premiér David Cameron k tomu řekl: „Jestliže by někdo hlasoval proti rezoluci, nebo se ji snažil vetovat, spadá to na vrub jeho svědomí.“ Dodal, že návrh pouze „odsuzuje represe a volá po odpovědnosti a humanitární akci“.

Britský mluvčí v OSN uvedl, že se o rezoluci bude hlasovat ještě tento týden nebo počátkem příštího.

Na město se řítí tanky

Mezitím přetrvává napětí na hranici Sýrie s Tureckem. V příhraničním městě Džisr aš-Šughúr lidé v ulicích vybudovali zábrany po zprávách, že na město směřují tanky. Město se dostalo do pozornosti v souvislosti s víkendovými protesty, po nichž vláda prohlásila, že bylo zabito 120 příslušníků bezpečnostních sil.

Před blížící se armádou prchají stovky lidí do Turecka. Turecký premiér Recep Tayyip Erdgoan oznámil, že jeho země uprchlíky přijme. Dodal, že Ankara situaci sleduje, a Damašek vyzval k toleranci. Podle agentury AP jen v noci na čtvrtek přešlo hranici tisíc lidí.

Lidé v Sýrii protestují proti režimu prezidenta Bašára Asada od února a protesty sílí navzdory tomu, že si represe podle humanitárních organizací vyžádaly přes tisíc obětí.