Prince podle listu získal v Abú Dabí, kam se v loni přestěhoval, kontrakt ve výši 529 miliónů dolarů, aby vybudoval  batalión čítající 800 vycvičených cizinců. Tato síla má sloužit k provádění tajných operací v emirátech i mimo ně. Cílem je ochrana ropných ložisek, ropovodů a boj s terorismem.

Od loňského podzimu se do emirátů sjížděli naverbovaní cizinci, kteří z letiště zamířili v doprovodu místních důstojníků tajné služby v neoznačených autobusech na základnu ukrytou 30 kilometrů v poušti. Mezi žoldnéři jsou bývalí vojáci z Latinské Ameriky, Jihoafrické republiky, Británie, Německa- Veliteli jsou američtí veteráni.

Vládci emirátů považují vlastní ozbrojené síly za neschopné a obávají se jak vnitřních nepokojů v rámci revolt, které od loňského roku zachvacují arabský svět, tak i  sílícího a stále agresivnějšího Íránu.

Firma Blackwater fungovala jako bezpečnostní agentura v IrákuAfghánistánu zajišťující ochranu diplomatů a civilních kontraktorů. V médiích však bývá obviňována z toho, že dělala špinavou práci pro americkou vládu a nadnárodní společnosti.

Irák musel Blackwater opustit kvůli zodpovědnosti za postřílení 17 civilistů a řadě obvinění z nerespektování zákonů a ilegální činnosti týkající se obchodu se zbraněmi. S ohledem na špatné jméno, které si Blackwater získal, byla firma přejmenována na Xe.