V Dará je nasazeno osm tanků a dva obrněné transportéry. V ulicích jsou 3000 policistů a vojáků. Na střechách jsou ostřelovači. Obklíčena je mešita Umarí, která byla centrem protestů. Bezpečnostní sily odnášejí z ulic starého města mrtvá těla.

„Muži střílejí všemi směry, postupují za obrněnci, kteří je chrání,“ uvedl pro AFP představitel opozice Abdulláh Harríri. „Dodávky elektřiny jsou přerušeny a spojit se přes telefon je takřka nemožné,“ popsal situaci v oblasti.

Syřané sledují tank postupující na jihu země (obrázek z videa)

Syřané sledují tank postupující na jihu země (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

Další svědek jeho slova potvrdil a dodal, že viděl v jednom ze zasažených aut pět mrtvých. Později sdělil, že při intenzivní palbě padlo nejméně 25 osob. Palba z těžkých zbraní trvala od rána a pokračovala do odpoledne. Z minaretů znějí prosby o pomoc.

"Vojáci obsadili domy, je vyhlášen zákaz vycházení a střelci pálí po každém, kdo vyjde ven. Střílejí i do sudů s vodou na střechách domů, aby lidi připravili o zásoby vody," doplnil ještě.

Zraněná Syřanka z Damašku (obrázek z videa)

Zraněná Syřanka z Damašku (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

Nasazení tanků se ale z dalších zdrojů potvrdit nepodařilo, uvádí BBC, i když se objevilo video. Oblast je uzavřena. Televize Al-Džazíra však hovoří o ofenzivě Asadových sil.

Uzavřená hranice

Ještě před akcí v Dará byla uzavřena nedaleká hranice s Jordánskem. Oznámil to jordánský ministr informací Táhir Adván. Šéf syrské celní správy ale informaci popřel. Podle něj zůstaly všechny hraniční přechody otevřené.

Syrský tankista pálí. (obrázek z videa)

Syrský tankista pálí. (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

 Zásah v Damašku

Palba se také ozývá z Damašku. Rozsáhlé akce s cílem potlačit demonstrace se konají na předměstí Duma a v Muadamíji poblíž syrské metropole. V Dumě milice lidi zatýkají a střílejí po nich. "V noci na dnešek oddělili jednotlivé části města, postavili kontrolní stanoviště a drží čtvrti navzájem oddělené," tvrdil jeden z obyvatel předměstí.

Syrští vojáci se kryjí za postupujícím tankem

Syrští vojáci se kryjí za postupujícím tankem

FOTO: Reuters

Podle ochránců lidských práv zahynulo v Sýrii za měsíc nepokojů na 350 lidí. Skoro polovina zemřela o víkendu. [celá zpráva] Nejbrutálnější byl pátek. [celá zpráva]

V pondělí zveřejnili informaci, podle níž při nedělních nepokojích v pobřežním městě Džabala zahynulo 13 lidí. Střelba tam pokračuje také v pondělí I tam do lidí pálí ze střech, i když se nikde nekoná demonstrace. Obyvatelé tvrdí, že v ulicích jsou muži v maskovacích uniformách se zakrytými tvářemi. "Město je obklíčeno policisty. V domech a mešitách jsou mrtví, ale nedokážeme se k nim dostat," řekl agentuře AP telefonicky svědek.

 Likvidační zákrok

Aktivisté tvrdí, že Asadovy oddíly zřejmě připravují větší akci ve městě Navá, protože tam směřují buldozery a vojenská vozidla. Při nedělní demonstraci tam lidé volali po svržení Asada. V části města byl přerušen elektrický proud a obyvatelé v některých ulicích stavějí barikády a připravují se na obranu.

Syrský tank na postupu (obrázek z videa)

Syrský tank na postupu (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

Obránkyně lidských práv Suhajr Atásíová, která byla na několik dní zatčena po březnových nepokojích, řekla, že vláda rozpoutala válku proti demokratickému hnutí. "Jde o divokou válku, jejímž cílem je rozdrtit syrské demokraty. Úmysly Bašára Asada jsou jasné od chvíle, když 30. března veřejně prohlásil, že je na válku připraven," sdělila.

Syrský tank operující v Dará (obrázek z videa)

Syrský tank operující v Dará (obrázek z videa)

FOTO: Reuters

Asad se pokusil demonstrace zklidnit politickými ústupky. Zrušil minulý týden například výjimečný stav a bezpečnostní soud, do jehož kompetence spadaly případy politických vězňů. [celá zpráva]

Dekretem sice zaručil právo na pokojné demonstrace, ovšem kritici poukázali okamžitě na to, že zákaz shromažďování zrušen nebyl, jelikož dekret zachovává povinnost žádat o povolení demonstrací.