Vládní zdroje, které citovala agentura Reuters, uvedly, že prezident Sálih je připraven sestavit vládu národní jednoty společně s opozicí, a to v řádu několika hodin, pokud mu opozice předloží jména uchazečů na ministerské posty. Opozice ovšem vzápětí vydala prohlášení, podle něhož se do vlády národní jednoty nezapojí; nadále hodlá podporovat požadavek lidu na Sálihovo odstoupení. "Opozice se rozhodla stát za požadavkem lidu na pád režimu, a od toho neustoupí," uvedla v něm.

Demonstrace v Saná

Demonstrace v Saná

FOTO: Khaled Abdullah, Reuters

V severojemenských městech Ibb a Hudajdá se shromáždily tisíce protestujících a do ulic Taízu vyšlo nejméně 10 000 lidí. K sílícímu ovzduší neklidu v zemi přispěla v pondělí i vzpoura ve věznici v jihojemenské provincii Mahra. Při střetu s policisty tu byl zabit jeden trestanec, dalším čtyřem se podařilo utéct. Dva dozorci utrpěli popáleniny.

Opozice požaduje odchod prezidenta Sáliha

Opozice požaduje odchod prezidenta Sáliha

FOTO: Ammar Awad , Reuters

Opozice proti Sálihovi, jehož vláda se v uplynulých letech musela opakovaně vypořádat s šíitským povstáním na severu a separatistickými revoltami na jihu, se nyní šíří po celé zemi. Sálih je americkým spojencem v boji proti odnoži teroristické sítě Al-Káida v tomto chudém státě ležícím na Arabském poloostrově.

 

FOTO: Ammar Awad , Reuters