Řada evropských cestovních kanceláří zrušila lety do Egypta a většina aerolinek cestujícím povoluje bezplatnou změnu rezervace. I kdyby se podařilo nepokoje zastavit a turistika by se relativně rychle vrátila k normálu, dopady budou znát. Cestovní ruch se na růstu hrubého domácího produktu podílí z více než 11 procent.

Britská letecká společnost British Airways vyslala do Káhiry zvláštní letadlo, aby evakuovalo turisty. Pomoc s evakuací nabídly i Spojené státy a Turecko, které také vyslalo několik letadel. "Rezervovali jsme charterový let, abychom odtamtud dostali co nejvíce lidí," podotkl mluvčí British Airways.

České aerolinie kvůli protivládním nepokojům v Egyptě posunou nedělní večerní odlet pravidelné linky do Káhiry na pondělní ráno. Aerolinky už podobně přesunuly páteční let na sobotu ráno [celá zpráva].

Letoviska zatím nejsou zasažena protesty

Každé osmé pracovní místo v Egyptě je právě v cestovním ruchu, analytici ale tvrdí, že dopady pořád ještě mohou být jen krátkodobé. Hodně ale bude záležet na tom, jak rychle se podaří situaci uklidnit. Nepokoje, které vedle Káhiry zasáhly i další velká města včetně Alexandrie, ale turistická letoviska prozatím neovlivnily.

Cestovní ruch v Egyptě dostal tvrdou ránu i v roce 1997, kdy ozbrojenci postříleli 58 turistů v Luxoru.

V roce 2009 navštívilo Egypt zhruba 12,5 miliónu turistů, kteří do egyptské státní pokladny přivezli kolem 10,8 miliardy dolarů (více než 190 miliard Kč).