Izrael v roce 2008 řekl americkým představitelům, že by chtěl držet ekonomiku Gazy na „hranici kolapsu“, ale vyhnout se humanitární krizi.

„Součástí jejich plánu na úplné embargo Gazy je, že chtějí držet ekonomiku Gazy na hranici kolapsu, aniž by ji zatlačili za něj, potvrdili několikrát izraelští představitelé,“ stojí v jedné z depeší.

V dalším bylo uvedeno, že se Izrael chce vyhnout humanitární krizi, ale ekonomiku chce držet na nejnižší úrovni.

V lednu 2008 tuto politiku obhajoval dokonce premiér Ehud Olmert. „Nenarušujeme dodávky jídla pro děti, léků pro ty, kdož je potřebují a paliva pro zařízení, která zachraňují životy. Není tu ale žádné důvod, abychom umožnili obyvatelům Gazy vést normální životy, když nás ostřelují granáty a raketami vypálenými z jejich ulic a dvorků,“ řekl ještě. Izolace měla zabránit radikálům, aby dál ostřelovali Izrael. Pásmo Gazy ovládá radikální hnutí Hamás.

Blokáda byla tvrdě kritizována humanitárními organizacemi, protože nebylo dovolené ani dovážet stavení materiál, aby se obnovily při bojích zničené budovy. Navíc dodávky povolených komodit vázly.

V květnu Izrael blokádu zmírnil. Došlo k tomu poté, co se blokádu pokusily neúspěšně prorazit lodě. Izraelci proti nim zasáhli a na jedné v potyčce s agresivními aktivisty zabili devět Turků [celá zpráva]