Izrael přiznal spolupráci s palestinskou samosprávou a západem podporovaným Abbásem, který vede hnutí Fatah. Depeše však odhalují velmi těsnou spolupráci, což může Abbásovu pozici u Palestinců oslabit.

Kabelogram americké ambasády v Tel Avivu z léta 2007, kdy Hamás ovládl pásmo Gazy, cituje šéfa izraelské kontrarozvědky Šin Bet Juvala Diskina, který pronesl, že bezpečnostní aparát palestinské samosprávy sdílí s Izraelem „téměř všechny získané informace“.

„Chápou, že bezpečnost Izraele je pro jejich přežití v boji s Hamásem na Západním břehu Jordánu klíčová,“ poznamenal Diskin.

Šéf Šin Betu popsal rozpad Abbásova bezpečnostního aparátu v pásmu Gazy těsně před tím, než pásmo ovládl Hamás. „Jsou zoufalí, dezorganizovaní a demoralizovaní. Blíží se krachu, ale žádají nás, abychom na Hamás útočili. To je nová věc, něco takového jsme tu nikdy předtím neměli,“ uvedl Diskin.

Mapa Izraele

Mapa Izraele

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na depeši reagoval pro agenturu Reuters nejmenovaný palestinský činitel, který uvedl, že komentáře se zakládají spíše na odhadech než na podložených informacích.

Hamás dlouhodobě viní Abbáse z paktování se s Izraelci. Narozdíl od Abbáse, který s Izraelci vedl několik jednání o míru, zůstává cílem Hamásu zničit Izrael.