Morales na tiskové konferenci na jihovýchodě Paraguaye podle agentury AFP oznámil, že Bolívie pošle "prezidentu Palestiny (předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi) dopis, ve kterém ji uzná jako nezávislý a svrchovaný stát". Příští týden chce La Paz oficiálně obeslat také mezinárodní organizace.

Morales přerušil diplomatické vztahy s Izraelem v lednu 2009 na protest s vojenskou ofenzivou v pásmu Gazy. Židovský stát nařkl, že se v regionu dopouští "genocidy", a mezinárodní subjekty vyzval, aby přijaly zodpovědnost za ukončení těchto akcí.

Palestinský stát má vzniknout na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy, tedy na územích, která Izrael spolu s dalšími obsadil za války v roce 1967. Brazílie a Argentina podle AFP již na začátku prosince uznaly Palestinu jako svobodný a nezávislý stát v hranicích území, které Izrael v roce 1967 obsadil. Uruguay minulý týden oznámil, že tak učiní příští rok.

Mírové rozhovory jsou zastaveny kvůli židovským osadám na západním břehu Jordánu. Spojeným státům se nepodařilo přimět Izrael k dalšímu zmrazení nové výstavby v osadách, Palestinci bez toho odmítají znovu zasednout k jednacímu stolu. Palestinští vyjednávači tento týden vůbec poprvé požádali několik evropských zemí o uznání palestinského státu, který by byl vyhlášen bez dohody s Izraelem.