Oheň od čtvrtka spálil více čtyři tisíce hektarů lesního porostu se čtyřmi milióny stromy.

Na 17 000 lidí, včetně šesti stovek vězňů, muselo být evakuováno z pohoří Karmel kolem izraelského města Haify, které se ocitlo v obklíčení plamenů. Mezi oběťmi je 36 vězeňských dozorců, kteří jeli autobusem do místní věznice, aby pomohli s evakuací vězňů.

Zasaženy byly i Karmelský lesní hotel a rezervace Haj-bar, ze které se musela evakuovat zvěř. Plameny se také blíží k univerzitě v Haifě a k haifské čtvrti Denya.

Spálená dům v kibucu Beit Oren

Spálené trosky v kibucu Beit Oren

FOTO: Nir Elias, Reuters

Izraelská lesní správa uvedla, že oheň zničil na 3400 hektarů půdy s více než čtyřmi miliony stromů. Podlé médií jde o největší lesní požár v dějinách Izraele.

Požár stále zuří plnou silou, i když byly nasazeny vodní bombardéry z Francie, Turecka, Řecka, Kypru a Ruska. Nasazen je i ruský stroj, který unese 42 000 litrů vody a v akci je také deset izraelských strojů.

Řecký vodní bombardér zasahuje v Izraeli.

Řecký vodní bombardér zasahuje v Izraeli.

FOTO: Ronen Zvulun , Reuters

Mluvčí izraelských hasičů Joram Levy řekl: „Mezinárodní pomoc, kterou jsme dostali, je ohromná a mohla by pomoci uhasit požár v sobotu v noci.

Mluvčí policie Mickey Rosenfeld ale varoval, že změny větru a teploty i další faktory by mohly prodloužit hasební práce na dalších 24 až 48 hodin.

Hasiči spí po zásahu v Ein Hod

Hasiči spí po zásahu v Ein Hod

FOTO: Nir Elias, Reuters

Rosenfeld dodal, že oheň pravděpodobně nebyl založen úmyslně, ale vnikl z nedbalosti. Jiný mluvčí regionální policie podle agentury AFP sdělil, že příčinou neštěstí mohla být nedbalost blíže nespecifikované rodiny.

Hašení domu v oblasti Ein Hod

Hašení domu v oblasti Ein Hod

FOTO: Nir Elias, Reuters

Podle vyšetřovatelů zřejmě vzplál domovní odpad a vyhozené pneumatiky. Výslech dvou zadržených podezřelých ze založené požáru ukázal, že to neudělali.