Je to poprvé, co Izrael tvrdí, že od Američanů dostal žádané záruky. Spojené státy to zatím nepotvrdily. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v pátek večer jen naznačil, že Spojené státy jsou k tomuto kroku ochotny.

Izraelský premiér Banjamin Netanjahu písemné záruky požadoval, aby jimi zlomil odpor některých členů kabinetu k dohodě s USA. Podle ní by se Izrael zavázal ke zmrazení výstavby osad na západním břehu Jordánu na 90 dní a výměnou by od USA získal nové zbrojní kontrakty a ujištění, že USA budou vetovat v OSN jakoukoli protiizraelskou rezoluci. Navrhované zmrazení výstavby by se navíc nemělo týkat východního Jeruzaléma.

Podle izraelských médií Netanjahu na neděli svolal zvláštní schůzku ministrů a poslanců strany Likud, aby pro dohodu s Američany získal širší politickou podporu.

Spojenými státy iniciované přímé mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci se přerušily koncem září krátce poté, co byly zahájeny, když Izrael po stavebním moratoriu s výstavbou kontroverzních osad znovu začal.

Pokud jde o Palestince, ti vždy prohlašovali, že jednání s Izraelem nemůže pokračovat, dokud židovský stát bude pokračovat ve výstavbě osad nejen na západním břehu Jordánu, ale také ve východním Jeruzalémě, s nímž Palestinci počítají jako s hlavním městem svého budoucího státu.