Mahmúd Karzáí má americké občanství. V minulosti se objevila podezření, že nezákonně získává peníze z pomoci určené pro rozvoj Afghánistánu a že je tajně přesouvá do zahraničních bank.

Bratr afghánského prezidenta však popírá, že by se dopustil čehokoli nezákonného. "Vyšetřovatelé nic nenajdou. Jsem jen obchodník," řekl WSJ.

Už samotný začátek vyšetřování ale může zesílit napětí mezi Washingtonem a Kábulem. Vztahy obou zemí se zhoršily s příchodem administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy. Jeho vláda už nevyslovuje Karzáímu tak jednoznačnou podporu jako předchozí administrativa George Bushe. Američané navíc v posledních měsících několikrát naznačili, že mezi představiteli afghánské vlády bují korupce.

Západní média také zveřejnila podezření, že nevlastní bratr hlavy afghánského státu Ahmad Valí Karzáí je zapojen do obchodu s heroinem a že spolupracuje s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Američtí vojenští představitelé zase prezidentova nevlastního bratra podezřívají, že udržuje styky i s povstaleckým hnutím Tálibán.