" Všichni ale víme, že pro dosažení míru není jiné cesty než vyjednávání. Nezbývá nám, než pokračovat v tomto úsilí," řekl Abbás, aniž by však podle listu Ha´arec dal najevo, že to znamená, že v rozhovorech se nyní bude pokračovat

Egyptský návrh měl zachránit jednání poté, co předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve středu zopakoval, že pokud nebude výstavba zmražena, rozhovory budou ukončeny.

Tři měsíce měly podle egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který ideu navrhl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, dát oběma stranám čas na vytýčení hranice.

V rámci těchto jednání by se stanovila nová hranice mezi Izraelem a budoucím palestinským státem, takže by se osady na okupovaných územích staly součástí židovského státu, který by Palestině nabídl jiná území.

Plán podporovala i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která byla rozhovorům v úterý a ve středu přítomna a ve čtvrtek odjela do Jordánska. K prodloužení moratoria vyzvala Izrael i EU.

Přímé rozhovory začaly 2. září díky diplomatickému úsilí USA. V úterý pokrčovaly v egyptském Šarm aš-Šajchu a ve středu v Jeruzalémě. Nepřinesly průlom v žádném ze sporných bodů.