Fotografii ženy s odhalenou tváří publikoval list The Times v domnění, že jde o Aštíaníovou. Žena na ní nemá muslimskou roušku. Deník se později za chybu omluvil a upřesnil, že snímek zachycuje úplně někoho jiného, podle syna Aštíaníové k tomu ale už soudce nepřihlížel. Trest 99 ran bičem už byl vykonán.

Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí Aštíaníová byla odsouzena za nevěru s bratrancem a za spoluvinu na vraždě manžela. Trest za druhý skutek byl podle právníka Mohammada Mostafáího zrušen, protože rodina mrtvého jí prominula. Stále jí ale hrozí smrt ukamenováním za nevěru.

Žena se podle srpnového oznámení íránské televize přiznala k podílu na vraždě, nicméně ona sama později uvedla, že k přiznání byla donucena a odvolala je. Navzdory tomu byla odsouzena za nevěru spáchanou v době manželství.

Proti je papež i Kundera

Její dvaadvacetiletý syn Sadžád se obrátil na papeže, aby se zasadil o zrušení popravy. Matce údajně už před minulým víkendem oznámili, ať se připraví na svou popravu v neděli ráno, ale nakonec ji nechali v cele. Nyní Sadžád tvrdí, že matku popraví s koncem ramadánu koncem tohoto týdne.

Za Aštíaníovou se přimluvila i řada osobností z oblasti kultury včetně spisovatele Milana Kundery. Poté, co podepsala petici také první dáma Francie Carla Bruniová, označil ji íránský tisk za prostitutku s tím, že by měla být také popravena. [celá zpráva]