V projevu k přítomným izraelským a arabským představitelům a americkému prezidentovi Baracku Obamovi palestinský předák dále vyzval Izrael, aby zmrazil židovské osidlování palestinských území. Podle něj nadešel čas k míru, ukončení izraelské okupace a vytvoření palestinského státu.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu podle agentury AFP v Bílém domě slíbil, že teroristé nezabrání mírovému vývoji. Stalo se tak před zahájením přímých rozhovorů pod záštitou Spojených států a po nových palestinských atentátech proti Izraelcům na západním břehu Jordánu.

Obama ve středu zahájil pokus své administrativy o dojednání míru na Blízkém východě. V Bílém domě se před dnešním vlastním začátkem přímých izraelsko-palestinských rozhovorů sešel s Netanjahuem a poté s Abbásem. Očekávání, že šéf Bílého domu bude ve snaze o mír v regionu úspěšnější než jeho předchůdci v úřadu, jsou ale malá.

Obama po prvních jednáních připustil, že je doprovází skepse. Dodal, že ani Spojené státy si nedělají žádné iluze, protože vášně na obou stranách jsou silné.