„Izraelští vojáci nejenže zabili aktivisty, kteří jednali v legitimní sebeobraně, ale také Cevdeta Kiliclara, který zásah fotografoval, a ztloukli Furkana Dogana, který všechno natáčel," tvrdí IHH. "Proto si myslíme, že závěry tohoto vyšetřování musejí skončit v koši," uvedla organizace.

Izraelská armáda minulý týden zveřejnila výsledky interního vyšetřování útoku proti humanitární flotile, při němž přišlo o život devět Turků. Přiznala chyby v plánování a v provedení akce, ale ospravedlnila použití síly. [celá zpráva]

"Tyto závěry nezpochybňují činnost žádného z vojáků, kteří zabili devět aktivistů," zdůraznila v prohlášení turecká nadace pro lidská práva IHH, která je napojena na náboženskou organizaci Muslimské bratrstvo, ale také na tureckou vládu. IHH byla jedním z organizátorů flotily, která se 31. května pokusila prolomit blokádu Gazy.

"V závěrech se tvrdí, že cestující zahájili palbu na vojáky. Na palubě Mavi Marmara nejenže nebyly zbraně, ale zbraně odejmuté izraelským vojákům při útoku byly hozeny přes palubu," uvádí se v prohlášení.

Komanda izraelského námořnictva pronikla na palubu tureckého trajektu Mavi Marmara, který byl považován za vlajkovou loď flotily. Při útoku přišlo o život devět Turků. [celá zpráva]

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v úterý znovu požadoval mezinárodní vyšetřování a vyzval Izraelce, aby přiznali, že se dopustili chyby. Izraelci mezinárodní vyšetřování odmítli.