Na dvaatřicetiletého Amírího čekalo na letišti asi deset členů rodiny s květinami. Vědec v béžovém obleku se vítal zejména se svojí ženou a synem.

Novinářům zopakoval, že byl před rokem unesen americkou tajnou službou, když byl na pouti v Saúdské Arábii. "Američané po mně chtěli, abych tvrdil, že jsem přeběhl do Ameriky o své vůli, aby mě využili ke zveřejnění falešných informací o íránském jaderném programu," uvedl Amírí na tiskové konferenci.

"Byl jsem podroben nejdrsnějšímu psychickému i fyzickému mučení," řekl a dodal, že výslechům byli přítomni izraelští agenti a že mu CIA nabídla 50 miliónů dolarů, když zůstane v USA. Nenabídl však žádné důkazy, i když je sliboval: "Mám nějaké dokumenty potvrzující, že jsem nebyl v USA svobodný a že jsem byl pod kontrolou ozbrojených agentů amerických tajných služeb."

Spojené státy naopak tvrdí, že k nim vědec přeběhl ze svého rozhodnutí, později však změnil názor a rozhodl se vrátit domů.

Obvinil USA z mučení

Podle agentury AP řekl Amírí, že byl ve Spojených státech duševně i tělesně mučen. Bylo mu prý nabídnuto 50 miliónů dolarů (asi miliarda korun), aby zůstal v USA. Podle jiných zpráv to byla částka 5 miliónů dolarů.

Amírí údajně disponuje doklady, že v USA nebyl svobodný, ale byl pod neustálou kontrolou ozbrojených příslušníků tajných služeb.

Amírí se podle AP rovněž snažil umenšit svoji roli v íránském jaderném programu, kterého se obává Západ. "Jsem obyčejný vědec, který pracoval na univerzitě," řekl. "Nejsem zapojen do žádné tajné práce. Neměl jsem žádné utajované informace."

Spojené státy v minulosti popřely, že by jejich rozvědky vědce unesly. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v úterý uvedl, že Amírí byl v USA ze své vůle a mohl zemi kdykoli opustit. Odmítl také tvrzení, že by se s ním špatně zacházelo.

Nejmenovaný činitel z Washingtonu řekl ve středu agentuře Reuters, že Spojené státy získaly od jaderného vědce užitečné informace.

Případ halí řada otazníků

Amírího osudy po údajném únosu před 14 měsíci stále halí řada nejasností. Existuje několik sporných videonahrávek, na nichž figuruje muž, který se označuje za Amírího. Na jedné tvrdí, že byl unesen do USA a mučen. Na jiné říká, že v USA studuje. Na třetí uvádí, že utekl agentům CIA, skrývá se, a vyzývá humanitární organizace, aby mu pomohly vrátit se do Íránu.

V pondělí se Amírí nečekaně objevil na oddělení pákistánské ambasády ve Washingtonu, které zajišťuje íránské zájmy v USA, a vyslovil přání vrátit se do vlasti.