„Musíme jasně říct, že minimální podmínkou pro zrušení blokády je povolení pravidelných návštěv Červeného kříže u Gilada Šalita. Dokud tato podmínka není splněna, není důvod stav měnit,“ uvedl ministr v prohlášení.

Vedení Hamásu to okamžitě odmítlo. Uvedlo, že spojování blokády s Šalitovým osudem je účelový pokus zmařit mezinárodní snahy o prolomení blokády. Zopakovalo, že Šalita propustí jenom výměnou za stovky palestinských vězňů v Izraeli, mezi nimiž jsou i špičky Hamásu a několik lidí odsouzených za bombové útoky na izraelské civilisty.

Izrael čelí kritice za zásah jeho komand na lodích s propalestinskými aktivisty vezoucími do Pásma Gazy humanitární pomoc. Devět lidí při něm zemřelo. Egypt v důsledku toho blokádu svých hraničních přechodů s enklávou odvolal a také Izrael ve středu oznámil, že povolí dopravu více potravin do Gazy. Jeruzalém blokádu zavedl v roce 2007 po ovládnutí pásma Hamásem.

Třiadvacetiletý Gilad Šalit je v zajetí od června 2006. Jeho propuštění se snaží zprostředkovat Egypt. Izraelská média už několikrát avizovala, že propuštění je blízko, ale to se nikdy nenaplnilo.