"Samozřejmě jestliže někdo bude postupovat proti Íránu, naše odpověď bude rozhodně dostatečně tvrdá, aby toho litoval," citovala Ahmadínežáda agentura Reuters.

Současně nabídl, že svůj uran nechá obohatit v zahraničí, kde z něj vyrobí i palivo pro reaktor. "Už jsme oznámili, že jsme připraveni na výměnu uranu v rámci spravedlivého ujednání,“ řekl prezident s tím, že Írán je ochoten k simultánní výměně svého uranu za jaderné palivo i s Washingtonem. S nabídkou výměny uranu za palivo přišel Írán už před deseti dny, minulý týden však začal sám uran obohacovat na dvacet procent. To vyvolalo ve světě pobouření a Teheránu pohrozilo sankcemi i Rusko.

Návrh výměny je staršího data, přišlo s ním mezinárodní společenství, ovšem nepodařilo se jej realizovat, Írán nechtěl, aby se obohatil jeho uran, ale aby za svůj uran okamžitě získal výměnou palivo bez čekání a nemusel poskytnout veškerou svou surovinu a mohl ji vyměňovat postupně.

Výrok Clintonové je "nový trik" USA

Tvrdě také Teherán reagoval na pondělní vystoupení americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která při návštěvě Kataru řekla, že se z Íránu stává vojenská diktatura, neboť v zemi přebírají moc Revoluční gardy. [celá zpráva]

Íránský ministr zahraničí Mottakí to v úterý označil za „nový trik“ a dodal: „Amerika se sama chytila do druhu vojenské diktatury, která živí napětí v oblasti. Amerika má špatný přístup k tématům na Blízkém východě a je to pokračování její špatné předchozí politiky.

Zatímco Rusko v úterý opět varovalo Írán, že může čelit nebezpečí sankcí, pokud se mu nepodaří rozptýlit obavy mezinárodního společenství z jeho jaderného programu, Čína stále uvalení sankcí nepodporuje.

Proti sankcím je i Saúdská Arábie. Ta je považuje za neúčinné. Princ Fajsal řekl, že hrozba ze strany Íránu potřebuje „rychlejší řešení“, než jsou sankce.