"Moje sestra nevyvíjela žádnou politickou činnost a její zatčení je pokus o nátlak s cílem dosáhnout toho, abych zastavila činnost na obranu lidských práv," napsala Ebadíová na internetové stránce Rahesabz.net.

 

Parlament chce, aby rozvědné služby a soudní úřady zatkly lidi, kteří napadají víru, a udělily jim nejvyšší tresty, zvlášť těm, kdo se dopustili vandalství na veřejném majetku. Alí Larídžání

 

Podle serveru BBC bylo zatčeno množství opozičních aktivistů včetně pobočníků reformisty a bývalého premiéra Míra Hosejna Músávího. Músávího rodina oznámila, že při nedělních protestech byl zastřelen i Músávího synovec Sajíd. Rodina chtěla v pondělí uspořádat pohřeb, ale úřady jim nevydaly tělo. Příbuzní si stěžují, že tělo bylo z nemocnice bez povolení odvezeno. Podle BBC je zadržováno celkem pět těl. Úřady se prý bojí dalších nepokojů.

Policie odmítá, že by v neděli do demonstrantů střílela, státní média nicméně přiznala nejméně osm a až patnáct zabitých. [celá zpráva]

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání v úterý žádal, aby „kontrarevolucionáři“, kteří v neděli demonstrovali v Teheránu, dostali nejvyšší trest. Dodal, že je ovšem nutné rozlišovat tyto kontrarevolucionáře od reformátorské opozice uvnitř režimu. K hrozbám se přidaly i Íránské revoluční gardy, když uvedly, že organizátoři neklidu v zemi brzy zaplatí za svou opovážlivost.

Nepokoje v Íránu trvají půl roku od ohlášení podezřelých výsledků prezidentských voleb, v níž křeslo obhájil konzervativec Mahmúd Ahmadínežád. "Očekáváme, že ti pánové, kteří si stěžovali na volby, se oddělí od tohoto škodlivého hnutí, místo aby vydávali nová prohlášení ztěžující atmosféru," řekl Larídžání v narážce na opoziční kandidáty, kteří tvrdí, že sčítání hlasů bylo zmanipulované.