Podle zdrojů obeznámených s případem by k výměně mělo dojít v pátek. Netanjahuova kancelář výměnu komentovala slovy: "Je důležité, že se svět dozví, že Gilad Šalit je naživu a daří se mu dobře a že Hamás je odpovědný za jeho zdraví a stav“.

Důkaz by měl odblokovat další jednání o výměně Šalita za palestinské vězně. Hnutí Hamás chce Šalita vyměnit za stovky vězňů, mezi nimiž mají být i lidé, kteří spáchali atentáty.

Jednání vázla kvůli vysokým požadavkům Hamás, tak kvůli tomu, že chyběl důkaz o tom, že Šalit je stále naživu. Radikálové, kteří jej unesli před třemi lety přímo z izraelské základny, kam prokopali tunel, zveřejnili jen tři jeho dopisy a zvukový záznam se vzkazem. [celá zpráva]

Ani humanitárním pracovníkům z mezinárodních organizací únosci nepovolili kontakt s uneseným vojákem, který má kromě izraelského také francouzské občanství.

Ženy působily v hnutích

V současné době je již znám seznam dvaceti žen, které by se měly dostat na svobodu. Devatenáct je jich ze západního břehu Jordánu a jedna z Gazy. Čtyři jsou z hnutí Hamás, pět z Fatahu a tři z Islámského džihádu. S sebou si vezmou i své děti.

Výměna je považována za velkých úspěch německých a egyptských vyjednavačů.  

V izraelských věznicích je asi 7430 Palestinců včetně 47 žen a dívek, 44 je jich starších osmnácti let. Uvádí to izraelská organizace na ochranu lidských práv B´Celem.

Noční útoky

V noci na středu Izrael bombardoval tunely, jimiž se pašují zbraně do pásma Gazy z Egypta. Při útoku u Rafahu zahynuli dva Palestinci a zraněno jich bylo dalších šest. Nálet byl odvetou za vypálení několika střel z Gazy na území Izraele.