V rukou policie je podle Musávího celá povstalecká buňka stojící za krvavými útoky, které šokovaly Irák i jeho spojence. [celá zpráva]

Irácká státní televize v neděli odvysílala mužovo přiznání z videonahrávky, kterou Músáví poskytl médiím.

Muž, jehož nahrávka identifikuje jako Visáma Alího Kázima Ibráhíma, bývalého policejního šéfa z dob režimu Saddáma Husajna, se na ní prohlašuje za stoupence Husajnovy strany Baas, která je nyní v Iráku postavena mimo zákon. V nahrávce mimo jiné tvrdí, že útočníci zaplatili 10 000 dolarů (177 680 korun) prostředníkovi, který se znal s příslušníky iráckých bezpečnostních sil střežících kontrolní stanoviště před ministerstvem financí.

Ibráhím podle AP na nahrávce vypadá podivně klidný, když se přiznává k přípravě nejkrvavějšího útoku v Iráku za poslední rok, který prý připravil společně s vůdcem jedné odbočky strany Baas, jenž nyní žije v Sýrii. "Před měsícem mi Sattám Farhán zavolal ze Sýrie a vyzval mě, abych provedl pumový útok, který by otřásl vládou," říká holohlavý muž s knírem. "Řekl mi, že jestli to nedokážu já, mají další frakce, které to provedou."

Bezpečnostní selhání

Mnoho Saddámových stoupenců uprchlo do Sýrie poté, co Spojenými státy vedená invaze v roce 2003 režim Saddáma Husajna svrhla. Iráčtí oficiální činitelé pravidelně viní sousední země z rozdmýchávání násilí v Iráku.

Zpráva o zatčení celé buňky povstalců přichází v době, kdy iráčtí poslanci a další vysocí představitelé vyzvali k prošetření bezpečnostních selhání, které sebevražedným útočníkům umožnily projet s nákladními automobily kolem kontrolních stanovišť do blízkosti svých cílů. Zazněla už i obvinění, podle nichž atentátníci měli spojence mezi policisty nebo vojáky.

Útoky se odehrály krátce po stažení amerických vojáků z iráckých měst do mimoměstských základen. Američané ve městech nejsou od 30. června. Iráčané ale po středě o jejich návrat nepožádali. Prezident USA Barack Obama počítá se stažením vojáků z Iráku do konce roku 2011, bojové jednotky by měly být pryč do konce příštího srpna.