Saúdskoarabské úřady souzené označují za členy skupiny, která se odklonila od správné cesty, což je považováno za eufemismus pro teroristickou síť al-Kajda.

Její šéf Usáma bin Ládin je původem ze Saúdské Arábie, z níž pocházelo také 15 z 19 atentátníků na USA ze září 2001. Rijád proti jejím členům systematicky bojuje od roku 2003, kdy tato skupina začala útočit také na cíle v království, zejména na tamní ropná zařízení a vládní budovy.

Tajné soudy

První procesy s dopadenými začaly až loni. Kromě členství v zakázané skupině byli mnozí ze zatčených souzeni za podporu a financování terorismu, za ohrožování národní bezpečnosti a za účast na bojích v cizině.

Ministr vnitra princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd loni oznámil, že za účast na teroristických akcích minulých pěti let bylo obžalováno 991 lidí.

Saúdskoarabští ochránci lidských práv v květnu poukázali na to, že se soudy konají v tajnosti. V petici zaslané královi Abdalláhovi žádali "spravedlivé a veřejné procesy". Předseda oficiální skupiny ochránců lidských práv v červnu řekl, že jeho organizace má možnost soudní řízení sledovat a že obžalovaní dostali právo na obhájce.