Británie a Írán si už minulý týden navzájem vyhostily po dvou diplomatech. V neděli se na pozadí nepokojů po kontroverzním výsledku íránských prezidentských voleb spor mezi oběma zeměmi vyostřil zatčením devíti íránských zaměstnanců britského velvyslanectví v Teheránu. Úřady pak postupně všechny zadržené až na dva propustily. Zatčení vyvolalo protesty i dalších států Evropské unie, které zvažují, že rovněž ze země odvolají své diplomaty.

V pátek íránské úřady přilily další olej do ohně. Podle nich zaměstnanci ambasády podněcovali k protivládním protestům. „Přiznali se, přirozeně, že půjdou před soud,“ řekl při pátečních modlitbách v Teheránu Džannátí. Neupřesnil, kolik lidí má před soudem stanout.

Britská strana zatím oficiálně vyrozuměna nebyla.

Podle Džannátí naplánovaly cizí země v Íránu revoluci. Íránští představitelé opakovaně ukázali prstem hlavně na Spojené státy a Británii.

Írán je vzhůru nohama od prezidentských voleb z 12. června. Podle volební komise v nich znovu zvítězil prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho výrazný náskok na reformistu Míra Hosejna Músávího se ale jeví jako nereálný. Músáví tvrdí, že volby vyhrál on.