"Jednání o jaderné otázce jsou minulostí," prohlásil. Podle agentury DPA tím měl na mysli požadavky Západu na zastavení íránského jaderného programu. "Kdo se odváží zaútočit na Írán? Kdo by na to jen pomyslel?" prohlásil také na tiskové konferenci v odpovědi na jednu z otázek.

Konzervativec Ahmadínežád vystoupil před novináře den poté, co ministerstvo vnitra oznámilo jeho jednoznačné vítězství v pátečních prezidentských volbách, v nichž porazil liberálního politika Míra Hosejna Músávího, který prosazuje uvolnění vztahů se Západem.

Neústupná neochota Íránu zříci se jaderného programu, který podle Západu směřuje k výrobě atomové bomby, vyvolává spekulace, že Izrael nebo USA mohou zaútočit na jaderná zařízení Íránu. Írán obvinění ze snahy zajistit si jaderné zbraně odmítá a tvrdí, že jadernou energii chce využít jen pro mírové účely.

Tisíce demonstrantů v ulicích

Jeho oponenti ale obviňují vládu z volební podvodů. Po oznámení výsledků vyšlo na protest proti vítězství Ahmadínežáda v sobotu i v neděli do ulic několik tisíc stoupenců jeho neúspěšného protikandidáta Míra Hosejna Músávího, kteří se střetli s policií. Policie v noci na dnešek pozatýkala více než stovku členů reformních stran podporujících Músávího.

Ahmadínežád obvinění z volebních podvodů na tiskové konferenci odmítl jako nepodstatná. "Někteří doufali, že zvítězí a teď jsou rozčileni. Je to jako vášně po fotbalovém zápase. Z mého pohledu to není důležité," řekl a dodal, že rozdíl mezi hlasy v jeho prospěch a hlasy pro jeho protivníky je tak velký, že jej nikdo nemůže zpochybnit.