Britové si představovali, že by po ukončení bojových operací v Iráku mohlo zůstat 700 jejich vojáků a námořníků, aby pomohli cvičit irácké bezpečnostní síly. Británie ale s iráckou vládou nestihla příslušnou dohodu dotáhnout v termínu do konce a podle Timesů hrozí, že zemi opustí dříve než bylo plánováno i armádní velitel pro Irák generál Chris Brown.

Podle listu není vůbec jasné, kdy by mohla dohoda být schválena. Irácký kabinet zatím kývnul na její návrh sjednaný v úterý. Ten teď leží v parlamentu, přičemž iráčtí poslanci si umějí dát načas. Irácké ministerstvo obrany uvedlo, že zpoždění způsobila složitá jednání, ale podle jiných zdrojů, na něž se deník odvolává, jsou Britové v nemilosti premiéra Núrího Malíkího za minulou spolupráci s povstalci v jižním Iráku.

Návrh dohody se navíc s původními představami Britů značně rozchází. Podle něj by v Iráku další rok mohlo zůstat jen sto britských vojáků a britské lodě se už do iráckých vod nevrátí.

Britské námořnictvo u jižního přístavu Um Kasr cvičilo na 2000 příslušníků iráckých námořních sil a lodě Velké Británie po boku amerických pomáhaly zabezpečit klíčová ropná pole v oblasti. Do neděle ale musela obě britská plavidla odplout, přičemž každá z nich obyčejně pojme asi 300 námořníků.