Nejméně jeden obrázek zachycuje, jak americký voják znásilňuje vězeňkyni. Na dalším pak údajně překladatel znásilňuje muže.

Znásilňování je popsáno i jedním ze svědků, který už v případu vypovídal. Americký tlumočník egyptského původu říká: „Viděl jsem kluka, mohlo mu být tak patnáct až osmnáct. Byl vážně zraněný a oni zakryli dveře látkou. Když jsem pak slyšel křik, vylezl jsem na dveře, jejichž vršek nebyl zakryt, a viděl jsem jak člověk ve vojenské uniformě strká svůj *** do malého dětského *** a vojákyně to fotí.“ Jméno muže, který znásilňoval je ve zprávě uvedeno.

I další snímky zachycují sexuální zneužívání a sexuálně motivované ponižování vězňů, k němuž jsou použity světélkující trubice, pendrek nebo drát. Na jednom záběru je vězeňkyně, které násilím strhli horní část oděvu a takto obnažili její prsa.

O  fotografiích informoval list generálmajor Antonia Taguba, který vedl vyšetřování zneužívání vězňů v Abú Ghrajbu.

:. Americký voják nutí zajatce - pomazaného blíže neurčenou hnědou hmotou - kráčet s roztaženýma rukama. Muž má spoutané nohy. Záběr, který unikl v roce 2004.  FOTO: Washington Post

O znásilňování a sexuálním zneužívání mluvila jeho zpráva o mučení ve věznici abú Ghrajb z roku 2004, ale žádná ze zveřejněných fotografií jej nezachycovala. Na obrázcích bylo jen mučení a ponižování vězňů. Listu Taguba potvrdil existenci snímků zachycujících znásilňování.

Na nedatovaném archivním snímku pořízeném v Abú Gharaíb jsou zachyceni iráčtí vězni naskládaní do pyramidy.

:. Na nedatovaném archivním snímku pořízeném v Abú Ghrajbu jsou zachyceni iráčtí vězni naskládaní do pyramidy. FOTO: ČTK/AP

Taguba, který odešel z armády v lednu 2007 souhlasí s Obamovým rozhodnutím snímky nezveřejňovat: „Tyto snímky ukazují mučení, zneužívání, znásilňování a další obscenity.“

K týrání v Abú Ghrajbu více zde

„Nejsem si jist, zda by jejich zveřejnění ohrozilo naše vojáky, jediné ochránce naši zahraniční politiky, když je potřebujeme. Pouhý popis těchto obrázků je dost hrozný, věřte mi,“ dodal Taguba.

Obama chtěl snímky zveřejnil na žádost americké unie ochránců lidských práv, ale kvůli tlaku z armádních kruhů od toho ustoupil. Obama tehdy sdělil, že další snímky přinášejí obdobu záběrů, které unikly na veřejnost v roce 2004, na nichž na vězně pouštěli psy, nutili je nahé stavět pyramidu nebo zobrazuje zavěšování a další ponižování.

Skandál s týráním vězňů v Abú Ghrajbu propukl koncem roku 2004. Za týrání bylo celkem odsouzeno jedenáct příslušníků americké armády. Věznici znovu po rekonstrukci a přejmenování otevřeli v únoru 2009. [celá zpráva]