"To nepřijímám. Mým úkolem není vytvářet popis charakteru státu. Pojmenujte se klidně Hebrejská socialistická republika, mne to nezajímá," řekl v Ramalláhu Abbás. "Chceme stát v hranicích, které platily před válkou v roce 1967, přesně na centimetr," řekl  Abbás. Izrael za války v roce 1967 obsadil západní břeh a pásmo Gazy. Z toho se Izraelci roku 2005 stáhli, ale na západním břehu mají osady, kde žije přes 200 000 židovských osadníků.

Netanjahu minulý týden v prohlášení uvedl, že by bylo nemožné udělat pokrok v diplomatických rozhovorech a dosáhnout mírové smlouvy bez toho, aby uznali Izrael jako židovský stát. [celá zpráva]

Netanjahu tvrdí, že uznání židovského charakteru Izraele nebude podmínkou dalších jednání s Palestinci, avšak dal najevo, že bez toho nelze očekávat, že by se v nich dosáhlo pokroku. Netanjahu se zatím ani nevyslovil pro vytvoření samostatného palestinského státu, což si za cíl kladou Spojené státy.

Uznání židovského charakteru Izraele by znamenalo, že Palestinci se zřeknout návratu do Izraele, jehož území museli opustit po vyhlášení nezávislého židovského státu.

Izrael má 7,4 miliónu obyvatel, z nichž 5,5 miliónu jsou Židé a 1,5 miliónu Arabové. Mimo hranice palestinských autonomních území žije téměř šest miliónů Palestinců, na území spravovaném palestinskou samosprávou pak 1,7 miliónu. Většina se domáhá práva vrátit se do původních domovů v dnešním Izraeli. Pokud by se všichni vrátili, Židé by už v Izraeli nepřevažovali.