„Bude-li irácká vláda chtít, abychom zůstali, pak zůstaneme,“ řekl Volesky. Velení amerických jednotek v Iráku nyní vyhodnocuje situaci v Mosúlu poté, co tam minulý týden přišlo při sebevražedném atentátu o život pět vojáků USA. Američané i úřady v Bagdádu považují Mosúl za poslední městskou baštu al-Kajdy v Iráku.

Americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker v lednu varoval, že ukvapené stahování vojáků z Iráku by mohlo přinést „značná rizika“ a mít „neblahý dopad“ na obyvatelstvo.  V pátek se v tomto duchu v rozhovoru pro britské Timesy vyjádřil americký velitel pro Irák generál Ray Odiern, podle něhož nejsou některé oblasti bezpečné.

 

V Mosúlu žije na 1,5 miliónu obyvatel – sunnitů, šíitů, ale i křesťanů a Kurdů. Loni v květnu tam irácká armáda vyslala posily, situace ve městě ale přesto zůstává napjatá.

USA mají v Iráku 140 tisíc vojáků. Podle americko-irácké bezpečnostní dohody by se měli stáhnout z měst do konce prvního pololetí letošního roku a nejpozději do konce roku 2011 by měli Irák zcela opustit. Prezident Barack Obama chce ale odchod urychlit a stáhnout bojové jednotky do 31. srpna 2010. Poté by mělo v Iráku zůstat 50 tisíc vojenských instruktorů.